EMEKLİ MAAŞLARINA EK ZAM

SSK ve Bağkur emekli aylıklarına ek zam yapıldı oran yüzde 49,25'e yükseldi. Kararı duyuran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerine yapılacak ek zamdan kaynaklı farkların yatırılacağı tarihi de açıkladı. Yeni ek zam ile birlikte kök maaş tablosu da güncellendi.

Emekli Maaşlarına Ek Zam


 Işıkhan, "13 milyonu bulan ssk ve bağkur emeklilerimize buradan bir müjde vermek istiyorum. SSK ve Bağkur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı ocak ayı itibariyle yüzde 49,25'e yükseltiyoruz. Böylece tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlamış olduk. Aslında başka bir ifadeyle hiçbir ayrım yapmaksızın tüm emeklilerimize ocak 2024 itibariyle ilk 6 ay için emekli maaşlarında aynı oranda artış sağlayıyoruz." açıklamasında bulundu.

 Emekli maaş artışı nedeniyle oluşacak aylık farklarının hesaplara ne zaman yatırılacağı sorusuna da yanıt veren Işıkhan, "Teklifimiz şu anda Genel Kurul'da kabul edilip, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra oluşan aylık farkları yaklaşık bir hafta içerisinde emeklilerimizin hesabına yatmış olacak." dedi.

 Meclis'e sevk edilen yasa teklifinde en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenmişti. Emekli maaşlarına ilişkin son artış kararının bu rakamda herhangi bir değişikliğe neden olması beklenmiyor.
Yüzde 49,25 zam oranı hesaplandığında ise maaş zamları şu şekilde oluştu:

7 bin 750 TL emekli maaşı alan bir kişi yüzde 49,25 artışla birlikte 11.566 TL alacak.
10 bin TL emekli maaşı alan bir kişi yüzde 49,25 artışla birlikte 14.925 TL TL alacak. 
13 bin 500 TL emekli maaşı olan bir kişinin yeni maaşı 20.148 olacak.
15 bin TL emekli aylığı alan bir kişinin maaşı 22.387 seviyesine çıkacak.
17 bin 500 TL emekli maaşı alan bir emeklinin maaşı yeni zam oranıyla birlikte 26.118 TL olacak.

UHA Haber Merkezi - MİRAÇ GEÇİLMEZ

BELEDİYELER

EKONOMİ